SHAFA TOURISM

Search
Close this search box.

Share:

Is LASIK surgery (femtolysic) right for me?

این پرسش برای خیلی از دوستان مطرح است و شاید بارها و بارها از خودشان پرسیده‌اند «جراحی لیزیک برای من مناسب است؟»
اگر این سوال ذهن شما را هم درگیر کرده باید بدانید، جراحی لیزیک یا فمتولیزیک چشم، راه مطمئنی است برای حذف عینک و لنز از زندگی روزمره؛ پس اگر از عینک یا لنزهای تماسی خسته شده اید و چشم پزشک تان هم شما را کاندید مناسبی تشخیص داده، جراحی لیزیک (فمتولیزیک) راه مناسبی برای آغاز یک زندگی تازه است.
تحقیقات متعدد هم نشان داده اکثر افرادی که عمل لیزیک چشم پزشکی (فمتولیزیک) را انجام می‌دهند، بینایی کامل را به دست می‌آورند؛ فقط ممکن است با افزایش سن به عینک مطالعه نیاز پیدا کنند.
همچنین بعد از عمل لیزیک به ندرت شاهد عوارض اندک آن هستیم و اکثر افراد از نتایج عمل راضی هستند. یکی از عوارض جانبی لیزیک خشکی چشم است که معمولاً پس از چند هفته یا چند ماه از بین می‌رود و تعداد کمی از افراد دچار این مشکل در طولانی مدت می‌شوند.

 

منظور از جراحی لیزیک چشم چیست؟
انواع مختلفی از جراحی لیزری برای حذف عینک وجود دارد که لیزیک، شناخته شده ترین و رایج ترین آنها است. در بسیاری از مقالات، از جمله این متن، از اصطلاح “لیزیک” برای اشاره به انواع جراحی های لیزری چشم استفاده می شود.
شاید بدانید که به طور معمول، در سیستم بینایی ما تصاویر اجسام در پشت چشم و روی شبکیه تشکیل می شوند. در صورت بروز نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم، تصاویر در جلو یا پشت شبکیه متمرکز می شوند و در نتیجه آنها را تار می بینیم.
به طور سنتی، تاری دید با عینک یا لنزهای تماسی اصلاح می شود اما با تغییر شکل قرنیه (بافت شفاف گنبدی شکل در جلوی چشم) نیز می توان اصلاح دید لازم را فراهم کرد.
طی چند دهه گذشته، چشم پزشکان انواع مختلفی از روش های لیزری حذف عینک را انجام داده و می دهند. انتخاب هر یک از روش ها (که در طول زمان با پیشرفت های چشمگیری نیز همراه بوده) بستگی به شرایط چشم شما و نظر پزشک تان دارد. در ادامه شما را (به طور خلاصه) با این روش ها آشنا می کنیم.
لیزیک یا فمتولیزیک (LASIK): در حال حاضر متداول ترین جراحی لیزر چشم، فمتو لیزیک است که در آن جراح با ایجاد فلپ (لایه نازکی از) قرنیه و استفاده از لیزر اگزایمر برای برداشتن اندکی از بافت قرنیه، بینایی را اصلاح می کند و در پایان فلپ به موقعیت اولیه خود باز می گردد. ناراحتی های معمول بعد از جراحی (مانند درد و سوزش) اندک است و بهبود بینایی معمولاً در یک تا دو روز انجام می شود.
PRK (که به نام لازک هم شناخته می شود): در این شیوه به جای ایجاد فلپ، سطح بالایی (اپیتلیوم) قرنیه قدری خراشیده شده و سپس لیزر به قرنیه تابانده می شود؛ در پایان عمل هم چشم پانسمان خواهد شد. در عمل پی آر کی، ساییدگی قرنیه که طی سه یا چهار روز بهبود می یابد، در کوتاه مدت باعث درد متوسط و تاری دید می شود.
پیش از این تصور بر این بود که PRK برای افرادی که احتمال ضربه به چشم دارند (مانند کسانی که ورزش های رزمی و توپی انجام می دهند) ایمن تر است اما امروزه اثبات شده با عمل لیزیک هم خطر پارگی کره چشم بسیار اندک می باشد، بنابراین PRK مزیت قابل توجهی ندارد و لیزیک (فمتولیزیک) همچنان گزینه بهتری نسبت به PRK برای اصلاح نزدیک بینی شدیدتر است.
اسمایل (SMILE): در این روش که جدیدترین روش جراحی لیزری قرنیه است، با استفاده از لیزر یک لایه شبیه عدس در زیر سطح قرنیه ایجاد می شود و سپس از طریق یک برش بسیار کوچک این لایه خارج می شود.

انتظارات شما از لیزیک چیست؟
اکثر افرادی که تحت عمل لیزیک قرار می‌گیرند، برای سال ها یا دهه ها بینایی خوب تا عالی خواهند داشت. می توانند ورزش کنید؛ شنا کنند؛ اول صبح بدون عینک، ساعت را ببینید و مهم تر از همه اینکه دیگر نگران عینک یا لنزهای تماسی خود نیستند.

چگونه جراح مطمئنی برای سپردن چشم های مان به او انتخاب کنیم؟
اکثر مردم در مورد انتخاب جراح برای عمل های چشمی نگران هستند. یک نقطه شروع خوب برای انتخاب جراح این است که متخصص چشم یا مرکزی را که سابقه طولانی در این نوع جراحی ها داشته و تعداد زیادی از افراد را تحت جراحی لیزیک قرار داده است، انتخاب کنیم یا از دوستان و اعضای خانواده که لیزیک موفقی داشته اند، بپرسیم.
همچنین لازم است بدانید فقط جراح چشم پزشک است که مسئولیت نهایی تعیین این که آیا لیزیک برای شما انتخاب مناسبی است یا خیر و کدام روش برای شما بهتر است را بر عهده دارد. پس با جراح خود در مورد پرسش ها و نگرانی های تان صحبت کنید؛ او بهتر از هر فردی می تواند در مورد مزایا و محدودیت های انواع جراحی به شما کمک کند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *